Beskrivelse
Hjerteranker //str 36/37 – 38/39 – 40/41 – 42/43
Materialer:
STRØMPEGARN: 100 gram
Lang rundpind (min 80 cm) og strømpepinde nr 2½
evt. 2 markører
Strikkefasthed: 30 m / 40 p i glat = 10×10 cm på p 2½
– Denne strømpe er strikket fra tåen og op. Fordelen ved denne retning er, at man kan strikkes skaftet så langt som muligt i forhold til garnmængde.
– Der er mange måder at slå op til en strømpetå på. Jeg foretrækker ”turkish caston”, men vælg den du helst vil. Det er ikke svært, men kan være vanskeligt at forklare. Jeg vil derfor anbefale at finde en video og eller en, der kan vise dig hvordan.
– Selvom jeg foretrækker at strikke med strømpepinde, begynder jeg alligevel denne type strømpe med magic loop. Det giver bedre plads til at strikke maskerne, når resten af dem kan sidde på en tyndere wire i stedet for på pinden. Det er dog helt muligt – og hvis opslagsmaskerne bliver lidt løse, kan du trække dem til, før du hæfter enden.
– Hvis det er vigtigt for dig at tåen er symmetrisk, kan du vælge (som mig) at strikke omsl dr mod venstre i højre side og mod højre i venstre side. Det har ingen betydning for pasform.
– Hælen er en timeglas-hæl. Det smarte ved den type er, at den strikkes på samme måde uanset om resten af strømpen strikkes oppe- eller nedefra. I denne variant har jeg valgt at tage lidt ud før jeg strikker hælen – det giver en bedre pasform, hvis du har en høj vrist. Husk at strække strømpen let, når du måler foden – ellers kan den let blive for lang.
#hjerteranker
Idé & design ecKNIT
Garnforslag: ARWETTA CLASSIC eller ALPACA SOXX
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.